Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Gmina Wiązownica

Gmina położona jest na równinach i niewielkich wzniesieniach Nadsania, w północnej części powiatu. Sąsiaduje od południa z gminą Laszki i Jarosław, od północy z gminą Stary Dzików (powiat lubaczowski) i Adamówka (powiat przeworski), od wschodu z gminą Oleszyce (powiat lubaczowski), a od zachodu z gminą Sieniawa (powiat przeworski). Gmina Wiązownica zajmuje obszar 244 km2 i jest największą powierzchniowo gminą w powiecie jarosławskim. Pod względem ilości mieszkańców zajmuje trzecie miejsce w powiecie po mieście Jarosławiu i Radymnie.
Średnia gęstość zaludnienia gminy wynosi 45 osób/km2.

Gmina Wiązownica podzielona jest na 12 sołectw: Cetula, Manasterz, Mołodycz, Nielepkowice, Piwoda, Radawa, Ryszkowa Wola, Surmaczówka, Szówsko, Wiązownica, Wólka Zapałowska, Zapałów, aktualnie zamieszkałych łącznie przez 10 927 mieszkańców.

Do priorytetowych dziedzin gospodarki gminy należą: rolnictwo (użytki rolne stanowią 45% powierzchni ogólnej gminy), leśnictwo (48% powierzchni ogólnej gminy) i rekreacja.

Wiązownica jest gminą podmiejską o charakterze rolniczym. Jednak jej lokalizacja w pobliżu miasta wpływa korzystnie na stopniowy wzrost ilości podmiotów gospodarczych.


Za największą atrakcję turystyczną gminy uważa się miejscowość letniskową Radawę położoną w lasach, z atrakcyjnym zalewem i rzeką Lubaczówką. Miejscowość słynie z walorów wypoczynkowo - turystycznych, a także klimatyczno - zdrowotnych. Unikalność klimatu Radawy sprzyja osobom leczącym się m.in. z powodu otyłości, nadciśnienia, chorób serca i nerwic, a także chorób układu oddechowego.

Gmina Wiązownica posiada wiele ciekawych zabytków: cerkiew greckokatolicką, dzwonnicę oraz cmentarz z I wojny światowej w Ryszkowej Woli, cerkiew greckokatolicką i cmentarz w Zapałowie oraz cmentarz rzymskokatolicki przy kościele parafialnym w Radawie.
 • Urząd gminy lub miasta:

  Urząd Gminy Wiązownica
  37 - 522 Wiązownica

 • Władze gminy lub miasta:

  Wójt Gminy: Marian Ryznar

 • Telefon: 16 622 36 31
 • Fax: 16 622 36 32
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Godziny urzędowania:

  codziennie 7:30 - 15:30

Więcej w tej kategorii: « Gmina Roźwienica
Kliknij aby posłuchać tekstu