Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Gmina Roźwienica

Gmina Roźwienica położona jest we wschodniej części województwa podkarpackiego w powiecie jarosławskim w odległości 9 km od Jarosławia. Graniczy z gminami Pawłosiów, Pruchnik, Rokietnica, Chłopice w powiecie jarosławskim oraz z gminą Krzywcza w powiecie przemyskim i gminą Zarzecze w powiecie przeworskim. Gmina zajmuje powierzchnię 71 km2 zamieszkałą przez 6531 osóbw sołectwach: Bystrowice, Chorzów, Cząstkowice, Czudowice, Mokra, Roźwienica, Rudołowice, Tyniowice, Węgierka, Więckowice, Wola Węgierska, Wola Roźwienicka.

Gęstość zaludnienia wynosi 92 osoby na 1 km2.

Wieś Roźwienica - główny ośrodek życia gminy - założona została najprawdopodobniej w połowie XIV wieku. Trudno stwierdzić, skąd wzięła się owa nazwa. Jak podaje K. Wódz w połowie XV wieku Roźwienica była znacznie mniejsza od np. Woli Rokietnickiej, gdyż jej wartość zastawna w 1444 roku wynosiła około 500 grzywien. W okresie staropolskim wieś należała do dóbr królewskich.

Z końcem XIX wieku wybudowano tu duży, murowany dwór. Prowadziły do niego dwa wjazdy: główny oraz drugi, mniejszy od strony Pruchnika. Wnętrze cechowało bogate wyposażenie w stylowe meble, bibliotekę i ciekawą kolekcję obrazów. Wszystko to uległo zniszczeniu i rozgrabieniu w czasie I wojny światowej. Po kolejnych dewastacjach w czasie następnej wojny światowej, budynek został odrestaurowany i obecnie znajduje się w nim siedziba Urzędu Gminy.

Skorowidz "Powiatu Jarosławskiego 1902 roku" podaje, iż w Roźwienicy mieszkało 501 osób - 88 domów. Od 1900 naczelnikiem był Dionizy Mitkowski, zastępcą - Jędrzej Podpinka, asesorem - Jan Dudek, a sekretarzem - Antoni Wiceniak. W sumie gmina miała wówczas 12 radnych i 6 zastępców. W obszarze dworskim mieszkało 97 osób - 5 domów, a przełożonym obszaru dworskiego był Władysław Górski.

Z kolei "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego" z 1888 roku podaje, że w Roźwienicy znajdowała się szkoła filialna. Wieś liczyła wtedy 74 domy. Początkowo naukę prowadzono w jednoklasowym drewnianym budynku, a wznosząc przedostatnią siedzibę szkoły odkryto, że znajduje się tu mały cmentarz. Po usunięciu grobów, nieopodal wybudowano kapliczkę. Natomiast w 2004 r. oddano do użytku nowy gmach, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) w Roźwienicy.

Herb gminy nawiązuje do jej przeszłości związanej z Zakonem Rycerskim Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli bożogrobcami. Wsie obecnej gminy Roźwienica wchodziły w skład prowadzonych przez bożogrobców dwu parafii. Siedziba jednej z nich, w skład której wchodziła większość wsi, znajdowała się w Rudołowicach (należała do niej również Roźwienica). Natomiast trzy wsie (Węgierka, Więckowice, Wola Węgierska) podlegały parafii bożogrobców w Tuligłowach (miejscowości, które obecnie należy do gminy sąsiedniej).

 • Urząd gminy lub miasta:

  Urząd Gminy Roźwienica
  37 - 565 Roźwienica

 • Władze gminy lub miasta:

  Wójt Gminy: Tomasz Kotliński

 • Telefon: 16 622 58 22, 16 622 58 87
 • Fax: 16 622 58 22 w. 60
 • Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.=:=:=
 • Godziny urzędowania:

  codziennie 7:30 - 15:30

Więcej w tej kategorii: « Miasto Radymno Gmina Wiązownica »
Kliknij aby posłuchać tekstu