Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Jarosławski Rynek w kolorze pomarańczy

Pomarańczowe flagi, pomarańczowe balony i ubrania przybyłych lub chociaż akcenty kolorystyczne w postaci apaszki, czapki bądź oprawek okularów - w ten sposób jarosławianie solidaryzowali się z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Jarosławskie Koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 5 maja zorganizowało obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnoprawnością Intelektualną. Program prowadzonej przez redaktor Annę Tomczyk z TVP Rzeszów imprezy pozwolił poznać bogaty świat osób z niepełnosprawnością intelektualną - pracę (self-adwokaci) i pasje (występ grupy tanecznej SALTATIO i zespołu EXODUS, spotkanie z drużyna piłkarską i harcerzami).

Dla zgromadzonych na Rynku zagrał też zespół REBELIANCI, a motocykliści z RONIN RIDERS JAROSŁAW nie tylko prezentowali swoje maszyny, ale również zadbali o posiłek dla uczestników imprezy. Włączyli się w nią także członkowie grupy Jarosławskie Klasyki Nocą.

W tym szczególnym dniu z osobami z niepełnosprawnością intelektualną byli też m.in. przedstawiciele władz powiatu - starosta Tadeusz Chrzan i wicestarosta Józef Szkoła. Nie zabrakło też blisko współpracujących z kołem PSOUU dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Lucyny Paulo i dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mieczysława Krausa.

Tegoroczny Dzień Godności Osoby z Niepełnoprawnością Intelektualną był dla podopiecznych jarosławskiego stowarzyszenia wyjątkowy - przewodniczący PSOUU Mariusz Mituś przekazał informacje o kolejnym projekcie, który koło będzie realizować. Dzięki wsparciu duńskich fundacji VELUX (ponad 4 mln zł!) i Samorządu Województwa Podkarpackiego (1 mln zł) już w marcu przyszłego roku w Jarosławiu zacznie działać Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka. Nowoczesny obiekt będzie mógł obsłużyć rocznie ponad 400 dzieci, a wielodyscyplinarny zespół złożony z lekarzy, fizjoterapeutów, pedagogów, psychologów, logopedów i innych specjalistów, udzieli kompleksowej pomocy dzieciom z zaburzonym rozwojem i przedwcześnie urodzonym, zagrożonym niepełnosprawnością.

Podczas konferencji prasowej słów uznania dla jarosławskiego Koła PSOUU nie szczędził T. Chrzan, samorząd powiatowy bowiem, za pośrednictwem PCPR, blisko współpracuje z PSOUU. - Ze spokojem możemy Wam przekazać każde wygospodarowane pieniądze, wiedząc, że są wykorzystane w stu procentach i w bardzo ważnym celu - mówił starosta.

fot. Monika Szarnik
Kliknij aby posłuchać tekstu