Muzeum ma 90 lat!

Muzeum Kamienica Orsettich świętowało jubileusz 90-lecia 11 grudnia w sali lustrzanej Kamienicy Attavantich. Spotkanie z gośćmi poprzedziła msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała.

Jubileusz rozpoczęła projekcja filmu poświęconego jarosławskiemu Muzeum. Po niej Andrew Caruso, konsul ds. polityczno-ekonomicznych Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie otworzył wystawę fotograficzną „American West”. O wydawnictwie okolicznościowym „90 lat Muzeum w Jarosławiu” opowiedziały Zofia Kostka-Bieńkowska i Krystyna Kieferling.

Częścią obchodów była również konferencja naukowa, podczas której referaty wygłosili: ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Adrienne Körmendy – Konsul Generalny Węgier, Kazimierz Karolczak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Nadzieja Jurkowska z narodowej Akademii Sztuki i Architektury w Kijowie, Jerzy Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz Waldemar Rataj z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.  Uroczystości zakończył koncert chóru EDUCATUS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Gospodarzem jubileuszu był dyrektor Muzeum Jarosław Orłowski, a wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele organu prowadzącego placówkę, czyli Powiatu Jarosławskiego: przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Piskorz, starosta Tadeusz Chrzan, wicestarosta Józef Szkoła, członkowie Zarządu Powiatu Mariusz Trojak i Jan Żołyniak oraz skarbnik powiatu Agnieszka Mroczka.

W ramach jubileuszu przygotowano również wystawę okolicznościową „Znane – Niepokazywane”, którą można oglądać w Muzeum Kamienica Orsettich.

Fot. H. Górecki, M. Szarnik