Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Nowy film fabularny Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie” – zdjęcia realizowane są także w powiecie jarosławskim!

Zdjęcia: materiały producenta Zdjęcia: materiały producenta

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się we wrześniu na Dolnym Śląsku oraz w Czechach. Aktualnie ekipa filmowa do końca października realizuje drugi etap – na Podkarpaciu oraz Dolnym Śląsku. Trzecia część zdjęć planowana jest na styczeń 2018 r.

Jesienne, październikowe zdjęcia przeprowadzane są również w okolicach Jarosławia. Sceny do „Ułaskawienia” zaplanowano w Węgierce oraz Pruchniku, których tereny doskonale odzwierciedlają klimat filmu.

„Ułaskawienie” jest historią o rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Film wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

 - „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym – tak o filmie opowiada Jan Jakub Kolski. - Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – dodaje reżyser.

W głównych rolach zobaczymy: Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego oraz Michała Kaletę. Za zdjęcia odpowiada Julian Kernbach.

„Ułaskawienie” to polsko-czesko-słowacka koprodukcja.

Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki FilmowejCzeski Instytut Audiowizualny, oraz Łódź Film CommissionOdra-Film i Podkarpacki Fundusz Filmowy.

Za produkcję filmu odpowiedzialna jest Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. oraz Centrala Distribution Sp. z o.o.

Zdjęcia i tekst: materiały producenta

Kliknij aby posłuchać tekstu