Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Z wizytą w krainie soli

Szkolnictwo ponadpodstawowe i wyższe, rolnictwo oraz kierunki rozwoju powiatów w Niemczech - to główne tematy dwudniowej wizyty przedstawicieli powiatu jarosławskiego w partnerskim regionie Salzland.

Salzlandkreis to powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Powstał 1 lipca 2007 z połączenia powiatów Aschersleben-Staßfurt, Schönebeck i Bernburg. Siedzibą powiatu jest miasto Bernburg. Jest on jednym z partnerów zagranicznych powiatu jarosławskiego.

Jak mówią sami gospodarze, Salzlandkreis znany jest z pięciu „proszków” – soli, mąki, cementu, cukru i sody, ale to także rolnictwo i dobrze rozwinięta sieć szkół zawodowych i duża uczelnia wyższa. Dlatego właśnie te tematy zdominowały spotkanie, które odbyło się od 17 do 19 października, na zaproszenie niemieckich partnerów powiatu jarosławskiego.

W oficjalnym składzie delegacji powiatu jarosławskiego byli: Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski, Marek Kucab, przewodniczący Komisja Promocji i Rozwoju Powiatu oraz Współpracy Międzynarodowej, Elżbieta Pazyniak, naczelnik wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu oraz dyrektorzy dwóch jarosławskich szkół ponadpodstawowych: Marta Kurpiel (Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących) oraz Łukasz Piś (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych).

Kliknij aby posłuchać tekstu