Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Plany dotyczące dróg powiatowych, w tym inwestycji drogowych w Jarosławiu.

Blisko 10 mln złotych trafi na inwestycje w drogi powiatowe w tym roku. Taką decyzję 29 kwietnia podjęła Rada Powiatu Jarosławskiego. Kwota ta może ulec zwiększeniu, bo jak zapowiedział starosta jarosławski Tadeusz Chrzan podczas spotkania z dziennikarzami, powiat zamierza skorzystać z Funduszu Dróg Samorządowych. Powiatowe inwestycje drogowe planowane są także na terenie Jarosławia a dotyczą remontu ulic: Brodowicze, Stawki, Bandurskiego, Żeromskiego, Traugutta oraz Cegielnianej. Jak zapowiedział starosta, zostaną one zrealizowane, mimo, że Rada Miasta Jarosławia tego samego dnia odwołała swoją decyzję o ich dofinansowaniu.

Podczas konferencji starosta przypomniał, że tylko w tamtym roku na drogi powiatowe w Jarosławiu trafiło 6 mln złotych, a w ciągu poprzedniej kadencji 9 mln zł, co świadczy o skali zaangażowania. Odniósł się także do decyzji o odwołaniu dofinansowania przez samorząd miejski remontu dróg powiatowych na terenie Jarosławia. - Na ostatniej sesji Rady Powiatu przyjęliśmy uchwałę, która jednoznacznie wskazuje, że chcemy i realizujemy inwestycje drogowe na terenie Jarosławia. I to mimo tego, że urząd miasta do tej pory nie rozliczył się z nami za ubiegłoroczne inwestycje drogowe, co powinno być dla nas ostrzeżeniem, co do intencji Burmistrza, który zamiast remontować wspólnie drogi, uprawia niejasną politykę – powiedział starosta, zaznaczając jednocześnie, że jest gotowy do rozmów na partnerskich zasadach, tak, jak to jest w przypadku wszystkich pozostałych gmin na terenie powiatu jarosławskiego i z czym nie było problemu od wielu lat.

Starosta odniósł się także do samego współfinansowania inwestycji drogowych przez samorządy gminne. - My nie dzielimy mieszkańców na mieszkańców miasta, gminy czy powiatu. Wszyscy korzystamy z ulic i dróg, które tylko administracyjnie są podzielone na miejskie, powiatowe czy wojewódzkie – stwierdził starosta. - Podatki, czy opłaty administracyjne, także te płacone w starostwie, w zdecydowanej większości trafiają do budżetu gmin i miasta.  I dlatego nie powinno nikogo bulwersować, że jeśli ma się dobrą wolę, to mogą być przeznaczane na remontowanie wszystkich ulic, także w Jarosławiu.

W kwestii solidarnego ponoszenia wydatków, które w całości idą na rzecz mieszkańców i Jarosławia i okolicznych miejscowości, starosta Chrzan odniósł się także do inwestycji w Centrum Opieki Medycznej - Powiat Jarosławski realizuje wiele inwestycji, takich jak rozbudowa Centrum Opieki Medycznej, wartych kilkadziesiąt milionów złotych. Robimy to własnym nakładem, z udziałem środków, które pozyskujemy z różnorodnych źródeł zewnętrznych. Dodał także, że w tym przypadku Burmistrz nie dokłada się do inwestycji, a co więcej, co roku pobiera duży podatek od nieruchomości.

Kliknij aby posłuchać tekstu