Radni powiatowi po raz drugi obradowali zdalnie

21. sesja (zdalna) Rady Powiatu Jarosławskiego odbyła się 11 maja. Wśród podjętych decyzji - wielomilionowe inwestycje drogowe na terenie całego powiatu, w tym z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych oraz we współpracy z samorządami gminnymi. Starosta jarosławski Stanisław Kłopot poinformował także radnych o aktualnej sytuacji związanej z COVID-19 w powiecie, w tym o ponad 750 tys. złotych przeznaczonych od początku pandemii dla jarosławskiego szpitala na zabezpieczenie aparatury, sprzętu i środków ochronnych na walkę z koronawirusem.  Była mowa także o środkach podjętych w celu zabezpieczenia m.in. pensjonariuszy i pracowników DPS-ów oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

W raporcie dotyczącym sytuacji związanej z pandemią koronawirusa na terenie powiatu jarosławskiego, starosta Stanisław Kłopot korzystał z informacji przygotowanych przez Centrum Opieki Medycznej, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarosławiu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy. Radni mieli okazję usłyszeć m.in. o 763 tys. zł. przeznaczonych na wyposażenie ochronne dla personelu medycznego, specjalistyczne aparaturę i sprzęt, które trafiły z powiatu – we współpracy z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim – do Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. – Do tej pory do jarosławskiego szpitala trafiły zakupy za 543 tys. złotych. Oczekujemy jeszcze na 2 respiratory przenośne i 1 stacjonarny – poinformował starosta St. Kłopot. Jeśli chodzi o sytuację związaną z Tarczą Antykryzysową, na pożyczki dla przedsiębiorców z PUP w Jarosławiu do dnia sesji trafiło ponad 5,5 mln złotych. Kolejne miliony są dysponowane także z innych możliwości wspierania, przewidzianych w Tarczy.

Obszerny raport objął także sytuację w DPS-ach. Do tej pory trafiło do nich kilkaset litrów płynów i żeli dezynfekujących, 2600 jednorazowych i 1220 wielorazowych masek, 6800 rękawic, 960 przyłbic oraz 170 kombinezonów. Prowadzone są także przesiewowe, profilaktyczne testy na wykrycie koronawirusa (po 20 osób z każdego DPS-u).

Starosta St. Kłopot mówił także o rozpoczętych i kontynuowanych w całym powiecie, remontach cząstkowych na drogach zarządzanych przez samorząd powiatowy. Odniósł się także do największych inwestycji drogowych, planowanych w tym roku przez powiat we współpracy z samorządami gminnymi oraz dofinansowanymi z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. – Obecnie jesteśmy już po 16 przetargach na kwotę ponad 2 mln złotych. Do 11 maja był termin złożenia ofert na drogę Makowisko-Bobrówka, a dwa pozostałe przetargi na drogi współfinansowane z FDS, czyli drogi i rondo w gm. Wiązownica oraz ul. Kolejowa w Radymnie, będą już wkrótce. – mówił starosta. Wartość tylko tych trzech ostatnich inwestycji  to ponad 7 mln złotych. Starosta zrelacjonował także radnym informację o wymianie korespondencji, prowadzonej przez powiat z właścicielem galerii „Stara Ujeżdżalnia” w Jarosławiu, odpowiedzialnym za remonty ul. Sikorskiego, Lisińskiego i Piekarskiej w Jarosławiu. Wg przekazanych staroście informacji, opóźnienia wynikają m.in. z niedokończonej – wskutek wybuchu pandemii koronawirusa - przebudowy wodociągów, linii telekomunikacyjnej i kanalizacji burzowej. Starosta zapowiedział monitowanie tej sprawy na bieżąco, celem doprowadzenia do skutecznego finału.

W czasie sesji poruszono także sprawy związane ze zbliżającymi się egzaminami maturalnymi, przywracaniem kursów autobusowych przez PKS Jarosław, prowadzonymi scaleniami, pracą starostwa  podczas pandemii (m.in. tylko w kwietniu było to np. 1006 wniosków  do wydziału komunikacji, 991 wydanych i wysłanych pocztą praw jazdy, tablic rejestracyjnych, licencji, itp., 101 pozwoleń na budowę, 85 decyzji budowlanych, 54 zgłoszenia robót budowlanych, itd.). Radni przyjęli także sprawozdania z realizacji „Rocznego Programu Współpracy Powiatu Jarosławskiego za 2019 r. z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami” oraz z działalności Centrum Integracji Społecznej „Pawłowe Sioło” w Pawłosiowie za rok 2019.

Całość sesji dostępna jest na stronie https://www.youtube.com/watch?v=9Js7mttJzOY