Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Rok św. Jana Pawła II w Powiecie Jarosławskim - śladami kard. Karola Wojtyły na ziemi jarosławskiej.

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, zapraszamy na symboliczną wędrówkę po ziemi jarosławskiej, śladami kard. Karola Wojtyły. Późniejszy papież, kilkukrotnie u nas gościł, m.in. w Jarosławiu i w Jodłówce.

✅ 11 lipca 1971 r., kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, uczestniczył w uroczystościach w Jarosławiu z okazji peregrynacji po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kończących nawiedzenie obrazu w diecezji przemyskiej (archiwalny film do obejrzenia TUTAJ)

✅  W 1975 roku, kardynał Karol Wojtyła przewodniczył - 31 sierpnia - koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w sanktuarium w Jodłówce (archiwalny film do obejrzenia TUTAJ). 2 czerwca 1991 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II rekoronował obraz (wobec kradzieży pierwotnych koron w 1987 r.).

✅ W czasie pielgrzymki Papieża-Polaka do Rzeszowa w 1991 r., zebrana wówczas ofiara pieniężna, decyzją abp. Ignacego Tokarczuka, została przekazana na finansowanie remontów jarosławskiego opactwa pobenedyktyńskiego.

✅ 3 kwietnia 2000 r., Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia, w uznaniu nieocenionych zasług dla Polski i świata, za zaszczepianie nadziei i podkreślanie tożsamości narodu polskiego, zbudowanego na fundamencie autentycznej wiary, oraz za obronę życia, solidarności i pokoju.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.


 

Kliknij aby posłuchać tekstu