Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Uczniowie z ZSTiO w Jarosławiu na spotkaniach Exatel Security Day w Warszawie

W dniach 19-21 czerwca 2017r. uczniowie z klas 1Ti oraz 1Tn – Jakub Sidor i Hubert Kotliński wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych oraz instruktorem międzynarodowej akademii CISCO CCNA Piotrem Drabikiem uczestniczyli w spotkaniach Exatel Security Day w Warszawie na stadionie PGE Narodowy. Exatel Security Day to dwa dni rozmów o praktyce cyberbezpieczeństwa. Specjaliści, na co dzień zajmujący się ochroną systemów teleinformatycznych, pokazali najciekawsze i najtrudniejsze przypadki walki z cyberprzestępczością.

Celem konferencji „Exatel Security Day”, która ma charakter cykliczny, było dostarczenie uczestnikom kompendium praktycznej wiedzy związanej z bezpieczeństwem infrastruktury IT w ujęciu zagrożeń, jakie niosą za sobą zmiany związane z dynamicznym rozwojem technologii ICT. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane praktyczne przykłady słabości zabezpieczeń urządzeń wykorzystywanych w codziennym życiu, a także skutki działań szkodliwego oprogramowania.

W jednym miejscu zgromadzili się eksperci od sprzętu, oprogramowania i sieci. Dzięki temu od kuchni można było zobaczyć, w jaki sposób pracuje zespół SOC – centrum cyberbezpieczeństwa. Na Exatel Security Day można było również poznać przykłady udanych wdrożeń systemów typu SIEM czy na żywo być świadkiem tego, jak łamie się słabo zabezpieczone sieci.

Tematami konferencji były m.in.:

·         „Hakowanie wyborów. Cyberbezpieczeństwo procesów społeczno-politycznych”,

·         „Na zwiady w Darknecie: co motywuje hakerów, ich metody i cele”,

·         „Krótka historia wędrownego bajtu 10”

·         „Po nitce do kłębka – jak wykorzystać szereg drobnych luk by uzyskać roota”

Merytoryczną warstwę konferencji uzupełniały prezentacje partnerów biznesowych. Wśród nich znaleźli się uznani producenci sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego w bezpieczeństwie ICT.

Poza konferencjami uczniowie mogli zwiedzić wiele fascynujących atrakcji, jak np.: Pałac Kultury i Nauki czy Pałac Prezydencki. Byliśmy jedyną szkoła zaproszona na konferencję z całej Polski. Sponsorem wyjazdu uczniów i opiekunów byłą firma EXATEL S.A. Uczniowie wyjechali na konferencję dzięki umowie partnerskiej  pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu a Exatel S.A podpisanej 5 czerwca.

Dzięki tej współpracy już od początku roku szkolnego 2017/2018 powstanie klasa w zawodzie technik teleinformatyk. To pierwsza tego typu specjalizacja w tym rejonie Polski.

Tekst i zdj.: ZSTiO w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu