Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

I miejsce na międzynarodowym konkursie w Krakowie - kolejne sukcesy uczniów ZSSChiO

W dniach 7-8 marca 2019r. pod hasłem „KULINARNE DZIEDZICTWO” odbył się XX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych. W konkursie uczestniczyło 27 szkół z całego świata.

Podkarpacie może poszczycić się najbardziej różnorodną kuchnią regionalną oraz liczbą certyfikowanych produktów tradycyjnych zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ilości 229 pozycji. Ten fakt zainspirował nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu  do przygotowania menu na tegoroczny międzynarodowy  konkurs.

W tym roku  uczniowie ZSSChiO startowali  w trzech kategoriach.

W kategorii: Kucharz - Dorota Hirna z II klasy technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczennica wykonywała zakąskę zimną ,,Terrina z łososia na galaretce z rokitnika w towarzystwie salsy pomidorowo-miodowej z nutką sosu miętowego’’ oraz ćwiczenie obowiązkowe z produktów przygotowanych przez organizatora, z których Dorota bezbłędnie wyprodukowała majonez. Suma punktów od jury technicznego i degustacyjnego dały uczestniczce  wyróżnienie i  lokatę w pierwszej 10 na 27 startujących  kucharzy.

W kategorii: Kelner - zespół Karol Kubas i Karol Pszonak z klasy III technik kelner przyniósł społeczności szkolnej i całemu Podkarpaciu niepodważalny powód do dumy, nie mieli sobie równych i zdobyli I miejsce. Uczniowie zaprezentowali stół Pod nazwą „Pogaduchy o spuściźnie jadła podkarpackiego”. Duet kelnerów nakrywał, omawiał menu i podawał potrawy różnymi technikami na najwyższym poziomie sztuki serwowania potraw. Zebrali zasłużone gratulacje od jury, a ich stroje kelnerskie - fraki podkreślały tylko dostojność chwili.

Do rywalizacji oba zespoły  przygotowała  i opiekę  podczas wyjazdu sprawowała Wanda Mazurek.

W kategorii: Cukiernik - zespół Patrycja Kusy i Paulina Kulikowska z II klasy technik technologii żywności miały dwa zadania konkursowe. Sporządziły deser ,,Czekoladowy kwiat z nektarowym musem z chrupiącą mini bezą i muślinowym kremem z fasoli "Piękny Jaś", oraz upiekły tartę z kremem patissiere. Technika wykonania, smak i sposób podania ich deserów zdobyły uznanie jury. Uczennice ZSSChiO zostały wyróżnione spośród 8 zespołów cukierników. Do konkursu  zespół przygotowywały Urszula Machaj i Małgorzata Hopko–Pajda.

 Udział w konkursie o temacie  "Kulinarne Dziedzictwo" w  Krakowie pozwolił propagować różnorodność potraw i napojów,  tradycji kulinarnych  oraz rozwijać zawodowe zainteresowania uczniów. Młodzież z jarosławskiego „Spożywczaka”  już po raz ósmy  brała udział w Małopolskim Konkursie Kulinarnym i za każdym razem uczniowie zdobywali miejsca na podium i wyróżnienia. Te osiągnięcia  zachęcają do podejmowania kolejnych wyzwań.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSSChiO w Jarosławiu

Kliknij aby posłuchać tekstu