Welcome to Powiat Jarosławski   Kliknij aby posłuchać tekstu Welcome to Powiat Jarosławski
Platforma ePUAP

Szlaki rowerowe

Na terenie Powiatu Jarosławskiego w 2004 r. wytyczono i oznakowano 3 trasy rowerowe, którymi zarządcą zostało Stowarzyszenie Euroregion Karpacki "Euro-Karpaty" w Rzeszowie.

Opracował: Jacek Hołub - przewodnik terenowy

Kolor czerwony

Długość szlaku ok. 80 km:

Jarosław, start z ul. Panieńskiej, ul. Pełkińską, ul. Kraszewskiego, ul. Bandurskiego, ul. Grodziszczańską, ul. Cegielnianą, ul. Pawłosiowską, ul. Lotników przez Maleniska, Cieszacin Wielki, Kisielów, Zarzecze (13.2 km) Cząstkowice - Hawłowice (7.3 km) - Pruchnik (5.8 km) - Jodłówkę (3 km) Hucisko Nienadowskie, Kramarzówkę do Helusza (16.7 km) przez Węgierkę - Chorzów (10 km) - do Rokietnicy (6.1 km) przez Boratyn do Chłopic (6.2 km) przez Kidałowice do Jarosławia przejazd ul. Pruchnicką, dalej wg znaków koloru czerwonego do miejsca zakończenia przejazdu ul. Panieńska (10.9 km).

Kolor zielony

Długość trasy ok. 70 km:

Jarosław - ul. Panieńską, ul. Pełkińską, ul. Dolnoleżajsk, ul. Batalionów Chłopskich do Łazów Kostkowskich (10.3 km) - promem przez rzekę San do Nielepkowic (3.3 km). Prom należy do gminy Wiązownica i pracuje w okresie od 15 IV do 30 X nieczynny w niedziele i św. przeprawa promem jest bezpłatna. Przez Manasterz do Radawy (6.2 km) - Mołodycz (8 km) przez Wolę Mołodycką, Surmaczówkę do Zapałowa (11.5 km) przez Kobyluchy (Górki), Zagrody do Laszek (10.5 km) - Wysocko (6.7 km) -Sobiecin (7 km) - Jarosław (5 km). Dalej ul. Sanową, ul. Podzamcze dojeżdżamy do ul. Panieńskiej, gdzie zakańczamy przejazd.

Kolor niebieski

Długość szlaku ok. 42 km:

Jarosław start ul. Panieńska ul. Podzamcze, ul. Zamkowa, ul. Sanową, przez Szówsko do Sobiecina (5 km) przez Surochów, Wietlin do Wysocka (7 km ) przez Moszczany do Radymna (5 km) przez Łowce do Chłopic (14.1 km) - Jarosław początkowo ul. Pruchnicką potem wg znaków niebieskich wschodnia częścią miasta dotrzemy do ul. Panieńskiej (10.9), gdzie zakończamy przejazd.

Szlaki rowerowe gminne

Ścieżka rowerowa Jarosław - Radwa

 

Szczegóły i mapę znajdziesz TUTAJ

 
Gmina Wiązownica

Mapa ścieżek rowerowych w gminie Wiązownica

 
Gmina Pruchnik

Trasy rowerowe zaznaczone na mapie przyrodniczo-turystycznej Gminy Pruchnik nie są oznakowane w terenie. Aby ułatwić turystom poruszanie się po tych trasach sugeruje się korzystać z opisu i mapy jednocześnie. Bardzo pomocnym na tych wycieczkach jest licznik rowerowy. Cyfry na opisach oznaczają odległość orientacyjną mierzoną od Rynku.

Przez gminę przebiega pięć tras rowerowych - różowa-29km, czerwona-28km, żółta-25km, zielona-37km, granatowa-34km.

TRASA CZERWONA

0.00 Rynek. Jedziemy w kierunku północnym ul. Kańczudzką.

0.50 Skrzyżowanie - w prawo.

0.80 Cmentarz po lewej (grób gen. Marka Papały).

1.30 Skręcamy w prawo - kapliczki w polach - można chwilę posiedzieć na ławeczkach i pooglądać rozległe widoki. Następnie wracamy do drogi asfaltowej - kier.zach.

2.40 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo i po 800 m jesteśmy w Rozborzu Okrągłym (zabytkowy kościół)

3.30 Kierujemy się na południe.

5.25 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo (Jodłówka Parcelacja), podjazd dość stromy.

6.50 Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do góry, przed przekaźnikiem TV skręcamy w prawo starą drogą polną do Jodłówki - tu rozległe panoramy we wszystkich kierunkach. Następnie zjazd dość długi, aż do drogi głównej w Jodłówce.

8.80 Skręcamy w lewo i jedziemy aż do końca wsi (droga mocno pofalowana).

11.50 Gdy "osiągniemy" leśniczówkę kończy się asfalt i wspinamy się wzdłuż lasu.

12.70 Skrzyżowanie - tu na prawo i po 50 m w lewo drogą szutrową o kierunku południowym. Nieco później w lesie droga prowadzi w kierunku wschodnim.

15.00 Na skrzyżowaniu wkręcamy w lewo i dalej drogą leśną jedziemy na wschód.

17.50 Po minięciu zabudowań leśniczówki OSINY las się kończy. Droga tu już jest asfaltowa. Ładna panorama wzgórz nad Kramarzówką (kier. płd-wsch).

18.30 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo. W pobliżu mała cerkiewka. Jedziemy wzdłuż wsi.

19.50 Za szkołą skręcamy w prawo i długim ciężkim podjazdem dojeżdżamy do lasu.

21.00 Tu skręcamy w lewo (szlaban). Drogą leśną jedziemy w kier. płn-wsch.

22.50 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo i dalej jedziemy na północ.

24.00 Stromy krótki podjazd i zakręt w lewo - tu skręcamy w prawo (zaznaczone na mapie miejsce biwakowe) - ładna drewniana kapliczka i miejsce po zabudowaniach starej leśniczówki "Borowiec".

24.60 Wracamy na trasę - szutrową leśną o kierunku płn-wsch aż do szlabanu.

26.40 Tu droga zmienia nawierzchnię na asfaltową - warto zboczyć 500 m w lewo (zabudowania Korzenie, góra Iwa) i podziwiać rozległą panoramę od Łańcuta poprzez Przeworsk do Jarosławia.

27.40 Wracamy na trasę. Tutaj czeka nas do Rynku w Pruchniku długi i momentami ostry zjazd (trzeba mieć dobre hamulce).

30.00 Uliczkami dojeżdżamy do końca trasy pomarańczowej - Rynek.

TRASA ZIELONA 

0.00 Z Rynku kierujemy się na południe ulicami: Długą i Leśną. Podjazd jest dość długi i męczący. Mijamy zabudowania "Majasiówki".

1.50 Wjeżdżamy do lasu - tutaj podjazd jeszcze bardziej stromy.

2.70 Koniec podjazdu. Mijamy szlaban i drogą szutrową jedziemy przez las.

4.75 Skrzyżowanie (główna w prawo - my jedziemy prosto). Tutaj na mapie zaznaczone miejsce biwakowe (dawniej była tu leśniczówka "Borowiec"). Odbijamy w kierunku wschodnim, do skraju lasu, a następnie drogami polnymi zjeżdżamy w dół do wsi Węgierka.

6.50 Zaczyna się asfalt, skręcamy w prawo i po 700 m z lewej strony widzimy czynną "Wapielnię" (można wyjechać na samą górę nad wapielnią - nagrodą są ładne widoki). Następnie drogą asfaltową jedziemy na południe przez Wolę Węgierską.

9.50 Skrzyżowanie, skręcamy w lewo i doświadczamy dość stromego podjazdu aż do leśniczówki "Borsucze". Tu jedziemy w prawo i po kilkuset metrach osiągamy najwyższe w okolicy wzniesienie - "Średnia".

11.50 Tu zatrzymujemy się, aby pooglądać rozległe widoki "Pogórza Przemyskiego". Z tego miejsca jest bardzo blisko, aby odwiedzić "Kurhany", które to ostatnio były badane przez archeologów (szczegóły w Muzeum Ziemi Przemyskiej). Wracamy na "Średnią".

12.75 Po przekroczeniu szlabanu kierujemy się na zachód lasem, jedziemy grzbietami gór, a następnie (uwaga!) szybkim zjazdem w kierunku płn-zach dojeżdżamy do drogi utwardzonej (Wola Węgierska - Helusz).

15.25 Tu jedziemy w lewo w kierunku zachodnim. Podjazd drogą szutrową.

17.00 Mijamy Ośrodek Wypoczynkowy "Kolping" na Heluszu. Za ośrodkiem skręcamy asfaltem w lewo i jedziemy, aż skończą się zabudowania.

17.80 Tu udajemy się w prawo na drogę polną na znakowany zielony szlak turystyczny (Przemyśl - Dynów). Kierujemy się na zachód na azymut wieży stacji przekaźnikowej "Połanki".

21.25 Około 850 m przed przekaźnikiem skręcamy w prawo (kończy się oznakowany zielony szlak). Droga ta doprowadzi nas do "baraniarni" w Kramarzówce.

22.50 Następnie jedziemy drogą polną w kierunku zachodnim na "Zagraby". Tutaj są przepiękne widoki. Następnie zmierzamy lasem na wschód po tzw. "Osinach", dojeżdżamy do bitej drogi.

24.50 Tą drogą jedziemy tylko 300 m do ostrego zakrętu, prosto wzdłuż lasu.

25.00 Przecinamy drogę polną (Kramarzówka - Poprzeczka), jadąc dalej prosto do końca lasu. Następnie ścieżkami polnymi kierujemy się (wschód) na zabudowania (Prosnów).

26.25 Przecinamy główną drogę asfaltową (Kramarzówka - Pruchnik), jedziemy dalej na wschód aż do lasu. Tu zmieniamy kierunek na północny i po ok. 1 km lasu osiągamy "Korzenie".

28.50 Przy zabudowaniach na drodze szutrowej skręcamy na zachód. Przy "Słupie Tatarskim" zatrzymujemy się, aby podziwiać widoki. Dalej jedziemy na południe i po 300 m - na zachód. Długi zjazd doprowadzi nas do Pruchnika Górnego w okolicy Remizy Strażackiej.

30.50 Zmienia się nawierzchnia na asfaltową. Jedziemy w prawo na tzw. "Poprzeczkę" długim wyczerpującym podjazdem. Na szczycie skręcamy w prawo i po 400 m jesteśmy koło kapliczki z punktem widokowym.

33.40 Wybieramy drogę szutrową o azymucie przekaźnika telewizyjnego (płn-wsch). Zaraz za przekaźnikiem droga zmienia się na asfaltową i długim łagodnym zjazdem dojeżdżamy do Rynku od strony ul. Kańczudzkiej.

37.50 Rynek - koniec trasy "zielonej".

 

  Kliknij aby posłuchać tekstu Szlaki rowerowe Na terenie Powiatu Jarosławskiego w 2004 r. wytyczono i oznakowano 3 trasy rowerowe, którymi zarządcą zostało Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Euro-Karpaty w Rzeszowie. Opracował: Jacek Hołub - przewodnik terenowy Kolor czerwony Długość szlaku ok. 80 km: Jarosław, start z ul. Panieńskiej, ul. Pełkińską, ul. Kraszewskiego, ul. Bandurskiego, ul. Grodziszczańską, ul. Cegielnianą, ul. Pawłosiowską, ul. Lotników przez Maleniska, Cieszacin Wielki, Kisielów, Zarzecze (13.2 km) Cząstkowice - Hawłowice (7.3 km) - Pruchnik (5.8 km) - Jodłówkę (3 km) Hucisko Nienadowskie, Kramarzówkę do Helusza (16.7 km) przez Węgierkę - Chorzów (10 km) - do Rokietnicy (6.1 km) przez Boratyn do Chłopic (6.2 km) przez Kidałowice do Jarosławia przejazd ul. Pruchnicką, dalej wg znaków koloru czerwonego do miejsca zakończenia przejazdu ul. Panieńska (10.9 km). Kolor zielony Długość trasy ok. 70 km: Jarosław - ul. Panieńską, ul. Pełkińską, ul. Dolnoleżajsk, ul. Batalionów Chłopskich do Łazów Kostkowskich (10.3 km) - promem przez rzekę San do Nielepkowic (3.3 km). Prom należy do gminy Wiązownica i pracuje w okresie od 15 IV do 30 X nieczynny w niedziele i św. przeprawa promem jest bezpłatna. Przez Manasterz do Radawy (6.2 km) - Mołodycz (8 km) przez Wolę Mołodycką, Surmaczówkę do Zapałowa (11.5 km) przez Kobyluchy (Górki), Zagrody do Laszek (10.5 km) - Wysocko (6.7 km) -Sobiecin (7 km) - Jarosław (5 km). Dalej ul. Sanową, ul. Podzamcze dojeżdżamy do ul. Panieńskiej, gdzie zakańczamy przejazd. Kolor niebieski Długość szlaku ok. 42 km: Jarosław start ul. Panieńska ul. Podzamcze, ul. Zamkowa, ul. Sanową, przez Szówsko do Sobiecina (5 km) przez Surochów, Wietlin do Wysocka (7 km ) przez Moszczany do Radymna (5 km) przez Łowce do Chłopic (14.1 km) - Jarosław początkowo ul. Pruchnicką potem wg znaków niebieskich wschodnia częścią miasta dotrzemy do ul. Panieńskiej (10.9), gdzie zakończamy przejazd. Szlaki rowerowe gminne Ścieżka rowerowa Jarosław - Radwa   Szczegóły i mapę znajdziesz TUTAJ   Gmina Wiązownica   Gmina Pruchnik Trasy rowerowe zaznaczone na mapie przyrodniczo-turystycznej Gminy Pruchnik nie są oznakowane w terenie. Aby ułatwić turystom poruszanie się po tych trasach sugeruje się korzystać z opisu i mapy jednocześnie. Bardzo pomocnym na tych wycieczkach jest licznik rowerowy. Cyfry na opisach oznaczają odległość orientacyjną mierzoną od Rynku. Przez gminę przebiega pięć tras rowerowych - różowa-29km, czerwona-28km, żółta-25km, zielona-37km, granatowa-34km. TRASA CZERWONA 0.00 Rynek. Jedziemy w kierunku północnym ul. Kańczudzką. 0.50 Skrzyżowanie - w prawo. 0.80 Cmentarz po lewej (grób gen. Marka Papały). 1.30 Skręcamy w prawo - kapliczki w polach - można chwilę posiedzieć na ławeczkach i pooglądać rozległe widoki. Następnie wracamy do drogi asfaltowej - kier.zach. 2.40 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo i po 800 m jesteśmy w Rozborzu Okrągłym (zabytkowy kościół) 3.30 Kierujemy się na południe. 5.25 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo (Jodłówka Parcelacja), podjazd dość stromy. 6.50 Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do góry, przed przekaźnikiem TV skręcamy w prawo starą drogą polną do Jodłówki - tu rozległe panoramy we wszystkich kierunkach. Następnie zjazd dość długi, aż do drogi głównej w Jodłówce. 8.80 Skręcamy w lewo i jedziemy aż do końca wsi (droga mocno pofalowana). 11.50 Gdy osiągniemy leśniczówkę kończy się asfalt i wspinamy się wzdłuż lasu. 12.70 Skrzyżowanie - tu na prawo i po 50 m w lewo drogą szutrową o kierunku południowym. Nieco później w lesie droga prowadzi w kierunku wschodnim. 15.00 Na skrzyżowaniu wkręcamy w lewo i dalej drogą leśną jedziemy na wschód. 17.50 Po minięciu zabudowań leśniczówki OSINY las się kończy. Droga tu już jest asfaltowa. Ładna panorama wzgórz nad Kramarzówką (kier. płd-wsch). 18.30 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo. W pobliżu mała cerkiewka. Jedziemy wzdłuż wsi. 19.50 Za szkołą skręcamy w prawo i długim ciężkim podjazdem dojeżdżamy do lasu. 21.00 Tu skręcamy w lewo (szlaban). Drogą leśną jedziemy w kier. płn-wsch. 22.50 Skrzyżowanie - skręcamy w lewo i dalej jedziemy na północ. 24.00 Stromy krótki podjazd i zakręt w lewo - tu skręcamy w prawo (zaznaczone na mapie miejsce biwakowe) - ładna drewniana kapliczka i miejsce po zabudowaniach starej leśniczówki Borowiec. 24.60 Wracamy na trasę - szutrową leśną o kierunku płn-wsch aż do szlabanu. 26.40 Tu droga zmienia nawierzchnię na asfaltową - warto zboczyć 500 m w lewo (zabudowania Korzenie, góra Iwa) i podziwiać rozległą panoramę od Łańcuta poprzez Przeworsk do Jarosławia. 27.40 Wracamy na trasę. Tutaj czeka nas do Rynku w Pruchniku długi i momentami ostry zjazd (trzeba mieć dobre hamulce). 30.00 Uliczkami dojeżdżamy do końca trasy pomarańczowej - Rynek. TRASA ZIELONA  0.00 Z Rynku kierujemy się na południe ulicami: Długą i Leśną. Podjazd jest dość długi i męczący. Mijamy zabudowania Majasiówki. 1.50 Wjeżdżamy do lasu - tutaj podjazd jeszcze bardziej stromy. 2.70 Koniec podjazdu. Mijamy szlaban i drogą szutrową jedziemy przez las. 4.75 Skrzyżowanie (główna w prawo - my jedziemy prosto). Tutaj na mapie zaznaczone miejsce biwakowe (dawniej była tu leśniczówka Borowiec). Odbijamy w kierunku wschodnim, do skraju lasu, a następnie drogami polnymi zjeżdżamy w dół do wsi Węgierka. 6.50 Zaczyna się asfalt, skręcamy w prawo i po 700 m z lewej strony widzimy czynną Wapielnię (można wyjechać na samą górę nad wapielnią - nagrodą są ładne widoki). Następnie drogą asfaltową jedziemy na południe przez Wolę Węgierską. 9.50 Skrzyżowanie, skręcamy w lewo i doświadczamy dość stromego podjazdu aż do leśniczówki Borsucze. Tu jedziemy w prawo i po kilkuset metrach osiągamy najwyższe w okolicy wzniesienie - Średnia. 11.50 Tu zatrzymujemy się, aby pooglądać rozległe widoki Pogórza Przemyskiego. Z tego miejsca jest bardzo blisko, aby odwiedzić Kurhany, które to ostatnio były badane przez archeologów (szczegóły w Muzeum Ziemi Przemyskiej). Wracamy na Średnią. 12.75 Po przekroczeniu szlabanu kierujemy się na zachód lasem, jedziemy grzbietami gór, a następnie (uwaga!) szybkim zjazdem w kierunku płn-zach dojeżdżamy do drogi utwardzonej (Wola Węgierska - Helusz). 15.25 Tu jedziemy w lewo w kierunku zachodnim. Podjazd drogą szutrową. 17.00 Mijamy Ośrodek Wypoczynkowy Kolping na Heluszu. Za ośrodkiem skręcamy asfaltem w lewo i jedziemy, aż skończą się zabudowania. 17.80 Tu udajemy się w prawo na drogę polną na znakowany zielony szlak turystyczny (Przemyśl - Dynów). Kierujemy się na zachód na azymut wieży stacji przekaźnikowej Połanki. 21.25 Około 850 m przed przekaźnikiem skręcamy w prawo (kończy się oznakowany zielony szlak). Droga ta doprowadzi nas do baraniarni w Kramarzówce. 22.50 Następnie jedziemy drogą polną w kierunku zachodnim na Zagraby. Tutaj są przepiękne widoki. Następnie zmierzamy lasem na wschód po tzw. Osinach, dojeżdżamy do bitej drogi. 24.50 Tą drogą jedziemy tylko 300 m do ostrego zakrętu, prosto wzdłuż lasu. 25.00 Przecinamy drogę polną (Kramarzówka - Poprzeczka), jadąc dalej prosto do końca lasu. Następnie ścieżkami polnymi kierujemy się (wschód) na zabudowania (Prosnów). 26.25 Przecinamy główną drogę asfaltową (Kramarzówka - Pruchnik), jedziemy dalej na wschód aż do lasu. Tu zmieniamy kierunek na północny i po ok. 1 km lasu osiągamy Korzenie. 28.50 Przy zabudowaniach na drodze szutrowej skręcamy na zachód. Przy Słupie Tatarskim zatrzymujemy się, aby podziwiać widoki. Dalej jedziemy na południe i po 300 m - na zachód. Długi zjazd doprowadzi nas do Pruchnika Górnego w okolicy Remizy Strażackiej. 30.50 Zmienia się nawierzchnia na asfaltową. Jedziemy w prawo na tzw. Poprzeczkę długim wyczerpującym podjazdem. Na szczycie skręcamy w prawo i po 400 m jesteśmy koło kapliczki z punktem widokowym. 33.40 Wybieramy drogę szutrową o azymucie przekaźnika telewizyjnego (płn-wsch). Zaraz za przekaźnikiem droga zmienia się na asfaltową i długim łagodnym zjazdem dojeżdżamy do Rynku od strony ul. Kańczudzkiej. 37.50 Rynek - koniec trasy zielonej.  
Kliknij aby posłuchać tekstu